გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა სამოქალაქო განათლებაში

გაკვეთილის მთავარი თემა
ალკოჰოლი
საგანი/პედაგოგი
სამოქალაქო განათლება/თეა სამხარაძე
სწავლების საფეხური/კლასი
საბაზო,IX კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
14 მოსწავლე,სწავლების ჩვეულებრივი ტემპი.განსაკუთრებული საჭიროების მიდგომების მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
1)მოსწავლეები აცნობიერებენ იმ საშიშროებებს,რაც მოსდევს მოზარდების მიერ ალკოჰოლის გამოყენებას
2)მსჯელობენ იმ უარყოფით შედეგებზე,რაც ალკოჰოლზე დამოკიდებულებას მოაქვს ჯანმრთელობისთვის
3)ეცნობიან ეფექტური პრევენციული ღონისძიებების მაგალითებს
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოქ.9.5.
.მოსწავლეს შეუძლია პიროვნების და საზოგადოებისათვის მნიშვნელობის გააზრებით მისდიოს ცხოვრების ჯანსაღ წესს
მოქ.9.6.
მოსწავლეს შეუძლია საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ძირითადი პრობლემების გადაწყვეტაში
მოსწავლე აფასებს:
1)ადამიანისა და საზოგადოების  როლს სოციალური პრობლემების გადაწყვეტაში
2)წერს თხზულებას სოციალური დაავადების(მაგ.ალკოჰოლიზმი)მქონე ადამიანისადმი საზოგადოების წევრთა დამოკიდებულების შესახებ,ასაბუთებს საკუთარ პოზიციას და დამოკიდებულებას აღნიშნული საკითხისადმი
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან განვლილი საგაკვეთილო მასალიდან,უამრავი მავნე ჩვევების  და მათი უარყოფითი შედეგების შესახებ,რაც აისახება ადამიანის ჯანმრთელობასა და სოციალურ ცხოვრებაზე
შეფასების საგანი და პროცედურები
.მოსწავლეები შეფასდებიან  გაკვეთილზე გამოყენებული აქტივობებით:პრეზენტაცია,ჯგუფური მუშაობა,კითხვა-პასუხი,ინტერნეტში მოძიებული მასალის ხარისხი
.მასწავლებელი შეფასებას ახდენს მოსწავლეებთან ერთად წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემით
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
კომპიუტერი,ინტერნეტი,პროექტორი,სახელმძღვანელო,რვეული,კალამი,დაფა ,ცარცი,ფლიფჩარტი,მარკერი
გაკვეთილის მსვლელობა
მისალმება, კლასის ორგანიზება-დრო 2წთ.
გაკვეთილის A ფაზა-მოლოდინის განსაზღვრა/გამოწვევა
აქტივობა 1-კითხვა პასუხი-დრო 5წთ.
ა)რა არის ჯანმრთელობა?
ბ)როგორ დავიცვათ ჯანმრთელობა?
გ)რა ხელისშემშლელი ფაქტორები ვიცით?
აქტივობა 2-ასოციაციური რუკის შექმნა-დრო-2წთ.
.მასწავლებელი დაფაზე ხაზავს ასოციაციურ რუკას
.წრის ცენტრში ჩაწერილია სიტყვა-ალკოჰოლი
.მოსწავლეები რუკის სხივებში ჩაწერენ სიტყვებს, რაც იციან ალკოჰოლის შესახებ
აქტივობა 3-ჯგუფური მუშაობა -დრო-8წთ
მასწავლებელი კლასს ყოფს ორ ჯგუფად
1ჯგუფი-რატომ სვამენ შენი ტოლები?
2ჯგუფი-რატომ არ უნდა სვამდნენ შენი ტოლები?

გაკვეთილის B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება

აქტივობა 4-მინი ლექცია-დრო-6 წთ.
მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას ალკოჰოლური სასმელების ისტორიაზე სლაიდ შოუს გამოყენებით,საუბრობს ალკოჰოლის  დადებით და უარყოფით თვისებებზე

გაკვეთილის Cფაზა-გამთლიანება/რეფლექსია

აქტივობა 5.სქემის შედგენა  კითხვა -პასუხით-დრო 12 წთ.
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს შეკითხვების საშუალებით და ავსებენ სქემას--რა ვიცოდით ,რა გავიგეთ
აქტივობა 6.გონებრივი იერიში-დრო 5წთ.
1)რა სარისკო შედეგი შეიძლება გამოიწვიოს ალკოჰოლის ჭარბმა მოხმარებამ?
2)რა გავლენას ახდენს ალკოჰოლის სისტემატური მოხმარება გარშემომყოფებთან ურთიერთობაზე?
3)შეიძლება თუ არა სიმთვრალე პრობლემების თავიდან ასაცილებლად?რატომ?
აქტივობა 7.საშინაო დავალება-დრო 3წთ.
მოსწავლეებმა მოიძიონ ინფორმაცია და დაწერონ  თემა „ალკოჰოლისტის ერთი დღე“

აქტივობა 8.შეფასება -დრო-2 წთ.

მასწავლებელი მოსწავლეს აფასებს განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით

Комментариев нет:

Отправить комментарий